Atrakcje turystyczne w Zwardoniu

Zwardoń jest niezwykle urokliwą wioską położoną w Beskidzie Żywieckim znaną z możliwości zimowego, jak i letniego wypoczynku – infrastruktura turystyczna jest dobrze rozwinięta.

Miejscowość z każdym rokiem wita coraz więcej turystów spragnionych atrakcji – dlatego specjalnie dla nich, Zwardoń przygotował wiele fantastycznych pokoi w hotelach, kwaterach, pensjonatach (prezentacje Meteora) oraz domkach prywatnych.

Zwardoń liczy około 15 wyciągów narciarskich, co powoduje, że miasto to staje się stolicą narciarstwa na Śląsku. Na przełomie 2012/2103 roku Zwardoń wzbogacony został wyciągiem krzesełkowym w Stacji Narciarskiej Zwardoń Ski – pierwszym w tym miejscu.

Mikroklimat, jaki panuje w Zwardoniu jest niezwykle sprzyjający zimowym sportom, gdyż pokrywa śnieżna utrzymuje się, aż do kwietnia. Niedaleko centrum wsi – 20 minut drogi od stacji kolejowej znajduje się schronisko turystyczne PTTK „Dworzec Beskidzki”.

Bardzo słynna w całym województwie śląskim jest stacja kolejowa. Pierwszy pociąg w Zwardoniu wjechał na tory 15 grudnia 1968 roku – regularne kursy rozpoczęły się 5 stycznia 1987 roku.

Ważnym wydarzeniem dla Zwardonia było otwarcie przejścia krajowego polsko-czechosłowackiego – 1 czerwca 1992 roku. Od roku 1995 w Zwardoniu kursują przekaźnikowo-komputerowe urządzenia, które odpowiedzialne są za ruch kolejowy. Do niedawna funkcjonowała kasa biletowa, jednak w 2010 roku została zamknięta. Połączenia polskie są obsługiwane przez Koleje Śląskie (prezentacja Wikipedia), słowacką stroną zajmuje się przewoźnik Železničná spoločnosť Slovensko. Niegdyś stacja miała bardzo duże znaczenie turystyczne, gdyż przejeżdżał przez nią międzynarodowy pociąg pospieszny „Bathory”- jechał z Budapesztu do Warszawy. W jego składzie kursowały wagony sypialniane do Moskwy oraz Sankt Petersburga. Popularny jest również ruch towarowy – pełni funkcję również komunikacji handlowej.

Zwardoń jest miejscem uprzemysłowionym, bardzo ruchliwym i aktywnym ale niezwykle atrakcyjnym dla turystów. W mieście znajduje się wiele zabytków, które są perełkami architektonicznymi, jednak największą atrakcją dla turystów są góry i wyciągi narciarskie.

Miejscowość oferuje bogatą propozycję noclegową, co w połączeniu z wykwintną kuchnią tego miejsca sprawia, że możemy w mieście spędzić niezapomniany aktywny urlop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>