Nad Potokiem Czerwonogórskim, czyli Zalew w Radkowie

Radków jest miastem położonym w województwie kłodzkim u podnóża Szczelińców, należy on do Aglomeracji Wałbrzyskiej. Jest to przede wszystkim ośrodek turystyczny, w którym istnieje bogata baza noclegowa. Liczne pensjonaty, zajazdy i apartamenty przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Radków posiada również niewielki zalew, który wybudowano na Potoku Czerwonogórskim tworząc tam zaporę. Wokół zalewu wybudowane są domki kempingowe oraz restauracja. Jak więc wizyta z noclegiem w Radkowie będzie przyjemnym i atrakcyjnym spędzeniem czasu.

Pierwsze wzmianki na temat Radkowa pojawiły się w 1290 roku, a już w 1320 roku uzyskał on prawa miejskie. Miejscowość była przede wszystkim ośrodkiem rzemieślniczym – fakt ten potwierdzają występujące tu w XIV wieku liczne ławy chlebowe, mięsne i obuwnicze. Prowadzono tu również działalność młynarską, piwowarską i sukienniczą. Ostateczny kształt miejscowości ustalił się na przełomie XIV i XV wieku – i od tej pory się zbytnio nie zmienił. W tamtym czasie zostały również wybudowane mury obronne miasta. W 1545 roku w Radkowie wybuchł groźny pożar, w wyniku którego spłonęła pokaźna część miasta. W XVI wieku powstał tutejszy kościół pod wezwaniem świętej Doroty, który do dziś jest słynnym zabytkiem, wpisanym również do oficjalnego rejestru zabytków. W XVII i XVIII wieku w wyniku trwających wojen znaczenie miasta mocno zmalało.

Dopiero pod koniec XIX wieku Radków znów ożył – głównie za sprawą uruchomienia warsztatów tkactwa lnianego. W tym samym okresie powstał tu kamieniołom, w którym wydobywano piaskowiec. Wydobycie znacznie się zwiększyło w 1903 roku, kiedy wybudowano tu linię kolejową (dziś już nieistniejącą). W 1925 roku powstała również poczta oraz niewielkie fabryczki przemysłu spożywczego, drzewnego, metalowego i włókienniczego. W 1945 roku włączono Radków do Polski, a rok później oficjalnie ustalono jego obecną nazwę. Dotychczasowych mieszkańców wysiedlono zaś do Niemiec.

Od wielu lat jest to bardzo chętnie odwiedzana przez turystów miejscowość. Jej głównymi walorami są: atrakcyjne położenie u podnóża gór Szczelińców oraz duża liczba interesujących zabytków. Miejsce to doskonale się nadaje na cel wakacyjnych wypraw dla osób, które cenią sobie ciszę, spokój, ale także dużą różnorodność atrakcji, jakie oferuje dane miasto. Tutaj możemy zwiedzać, spędzać czas na rekreacji nad zalewem lub też wybrać się w góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>