Najważniejsze szczyty Beskidu Śląskiego – pobyt w Istebnej

Istebna to jedna z górskich wiosek Beskidu Śląskiego, będąca przy okazji siedzibą gminy, na którą składają się także Jaworzynka oraz Koniaków. Razem te trzy miejscowości tworzą Trójwieś, będącą ciekawą bazą dla turystów, którzy chcieliby bliżej poznać to interesujące pasmo górskie. Beskid Śląski nadal posiada wiele miejsc, gdzie nie spotkamy tłumu turystów. Mogłoby się wydawać, że powodem jest np. zła baza noclegowa i turyści po prostu tu nie przyjeżdżają. Nic z tych rzeczy – po prostu znajduje się tutaj tak dużo szlaków, że trudno je wszystkie naraz zapełnić. A baza noclegowa należy tu do jednej z lepiej rozwiniętych w całym rejonie [szukając w internecie, wpisz w wyszukiwarkę hasło: "noclegi Istebna"]. W Koniakowie oraz Jaworzynce trafimy na gospodarstwa agroturystyczne czy prywatne kwatery, gdzie znajdziemy tanie noclegi. Istebna także oferuje wiele miejsc do spania.

Jednym z popularniejszych szczytów górskich na terenie Beskidu Śląskiego jest Równica o wysokości 833 metrów n.p.m. Jest to szczyt dostępny praktycznie dla każdego, także i dla tych, którzy nie dają rady wspinać się wysoko. Praktycznie na samym szczycie znajduje się parking, na który można bez problemów dojechać drogą. Znajduje się tutaj schronisko, zaplecze gastronomiczne oraz liczne atrakcje dla dzieci. Można się wybrać m.in. do parku linowego, na strzelnicę albo skorzystać z karuzeli lub toru pontonowego. W okolicy przebiega też wiele szlaków turystycznych, m.in. do Ustronia, na Przełęcz Salmopolską oraz do Brennej.

Warto wybrać się także na inny szczyt Beskidu Śląskiego – Kozią Górę. Jest to niewysokie wzniesienie, będące dużą atrakcją dla mieszkańców oraz turystów w Bielsku-Białej. Niedaleko szczytu znajduje się schronisko Stefanka, a przez okolice Koziej Góry przebiegają także liczne szlaki turystyczne, np. do Przełęczy Sipa oraz Olszówki Dolnej.

Inną ciekawą górą jest Barania Góra o wysokości 1220 metrów. Na jej zachodnich zboczach swój bieg rozpoczyna Wisła. Teren ten jest chroniony przez Rezerwat Barania Góra. Na szczycie góry znajduje się także wieża widokowa, a niedaleko jest także górskie schronisko. Jest to także miejsce, gdzie rozpoczynają się liczne trasy turystyczne, np. do Istebnej, Przełęczy Kubalonka czy Milówki.

Warto odwiedzić wszystkie najważniejsze szczyty Beskidu Śląskiego. Samo wejście na nie jest przyjemnością, a na szczytach czekają na nas piękne widoki na całe pasmo górskie oraz okoliczne miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>