Nowy Sącz i okoliczne jeziora

Małopolska to magiczny region na mapie Polski. Obok oczywistych, pięknych krajobrazów można tu także doświadczyć najwspanialszych momentów historii. Wszystko to opakowane w piękne i doskonale przygotowane na przyjęcie turystów miejsca. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu regionowi bo te tereny to nie tylko Kraków i Zakopane.

Na Sądecczyźnie, mikroregionie Małopolski prym w przyciąganiu turystów wiedzie, trzecie co wielkości miasto województwa czyli Nowy Sącz. Wybierając to miejsce jako miejsce wypoczynku, wiele gości nie zdaję sobie sprawy z tego jak liczne atrakcje mogą czekać na nich w okolicy. Właściciele ośrodków wczasowych mają możliwość by zaproponować nam różne zniżki i rabaty na bilety przy rezerwacji pokoju – np. na baseny, muzea czy do kina. Jednak nieco na północ od tej doskonałej bazy noclegowej znajduje się piękne miejsce, które swoim urokiem może przyćmić niejeden akwen. Jezioro Rożnowskie to wyjątkowo atrakcyjny punkt na mapie regionu. Atrakcyjnie rozwinięta linia brzegowa oraz urokliwe, zalesione i strome brzegi są źródłem pięknych i zróżnicowanych krajobrazów. Trzeba przy tym pamiętać, że jezioro to powstało wskutek spiętrzenia wód rzeki Dunajec na jej 80 kilometrze. Jest ono ukształtowane w formę litery „S”, a jego długość wynosi od 18 do blisko 20 kilometrów. Średnia szerokość jeziora to około 1 kilometr, są jednak miejsca gdzie brzegi dzieli odległość 2 kilometrów. Również głębokość nie jest stała i waha się w zależności od stanu wody. Przy samej zaporze wynosi ona około 30 metrów natomiast w głębi, w kierunku południowym są miejsca, gdzie tworzą się płycizny oraz muliska. Powierzchnia tafli wynosi około 20 kilometrów kwadratowych.

Wokół akwenu istnieje kilka nastawionych na przyjazd turystów miejscowości. Trzeba tu wyróżnić przede wszystkim Tęgoborze, Znamirowice, Zbyszce, Bartkowa oraz Gródek nad Dunajcem. Dzięki powstałej w Nowym Sączu oczyszczalni śmieci, stan wody ulega stałej poprawie. Dzięki temu obecnie możliwe jest zażywanie kąpieli na całej długości linii brzegowej. Jedną z najpiękniejszych plaż można zastać w Gródku nad Dunajcem. To jedna z piękniejszych miejscowości znajdujących się wokół Jeziora Rożnowskiego. Niewielka miejscowość może poszczycić się nie tylko doskonałym położeniem względem zbiornika ale także idealnym ulokowaniem wobec Nowego Sącza. Każdego lata miejscowość zaludnia się turystami i tętni wakacyjnym życiem przez cały okres urlopowy. Jest to miejsce, które swoim urokiem nie tylko przyciąga ale także na długo zostaje w pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>