Opolski Amfiteatr

Nie od dziś wiadomo, że Opole jest jednym z bardziej rozwiniętych kulturowo miast. Dzieje się tak z racji dużej ilości imprez, koncertów, festiwali i wszelkiego rodzaju występów artystycznych. Właściciele hoteli i noclegów Opola (przejrzyj noclegi z meteor-turystyka.pl) nie są zaskoczeni, kiedy w ich często skromne progi przyjeżdżają zatrzymać się gwiazdy polskiej muzyki, a nawet sceny europejskiej. Kiedy jesteśmy w jakimś nawet dużym mieście to widok sławnego aktora czy piosenkarza wywołuje w nas zdziwienie, emocje i zachwyt. Mieszkańcy mają to na co dzień. To, że w każdej chwili podczas spaceru możemy minąć się z jakąś sławą jest zupełnie normalne i nikt nie robi z tego okrzyków zachwytu. Zyskuje na tym cała gospodarka, a najbardziej baza noclegowa. Sławy przyciągają fanów, a fani sławy – komercyjne koło się zamyka na plus.

Aby zapewnić odpowiednie warunki do koncertów i różnego rodzaju imprez, powstał amfiteatr. To właśnie na jego scenie odbywa się Festiwal Muzyki w Opolu. Pomysłodawcą obiektu był Karol Musioł. Do dziś jest to najbardziej charakterystyczne miejsce miasta, a na ekranach polskich telewizorów był on już kilkadziesiąt razy. Już od ponad 50 lat jest tu organizowany Polski Festiwal Piosenki. Tu również znajduje się Muzeum Piosenki Polskiej. Samo miejsce lokalizacji amfiteatru nie jest przypadkowe. Powstało ono na miejscu dawnej opolskiej słowiańskiej osady. Przez kilkadziesiąt lat trwały tu badania i wykopaliska. Ich efektem było odkrycie drewnianych konstrukcji budynków a nawet elementy ulic. Archeolodzy, którzy odkryli te miejsca obstawali za tym, aby w tym miejscu powstało muzeum, gdzie właśnie umieszczone byłyby najlepiej zachowane części i przedmioty z dawnego miasta. Kilka lat temu gmach przeszedł gruntowny remont i rewitalizację. Cały proces trwał 2 lata, jednak budynek został całkowicie zmieniony i przebudowany – dziś jest w stanie pomieścić ponad 3,5 tysiąca widzów. Jednak nie była to zmiana na korzyść – przynajmniej w aspekcie wolnych miejsc, ponieważ przed przebudową liczbą ich wynosiła prawie 5 tysięcy. Koszty remontów i modernizacji obiektu to kilkadziesiąt milionów złotych. Jednak w miarę upływu czasu koszt inwestycji zwraca się z racji dużej ilości organizowanych tu występów, koncertów, kabaretonów i festiwali – miejsca samo na siebie zarabia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>