Półwysep Goła Zośka

Augustów zwany jest letnią stolicą województwa podlaskiego i nie ma w tym stwierdzeniu ani trochę przesady. Miasto znane jest w całej Polsce jako miejsce, gdzie można uprawiać sporty wodne (żeglarstwo, kajakarstwo, narciarstwo wodne, wioślarstwo) oraz aktywnie spędzać czas. Dodatkową atrakcją, bardzo chętnie wybieraną przez urlopowiczów są wycieczki po jeziorach gondolami lub białą flotą. Jeśli dodamy do tego jeszcze piękną architekturę miasta, to trudno się dziwić, że urlop w Augustowie (więcej noclegi ⤍ Augustów) od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów.

Miejscem w Augustowie, które wzbudza ogromne emocje, zarówno gości, jak i mieszkańców, jest niepozorny półwysep na styku jeziora Necko i rzeki Rospudy. A wszystko za sprawą jego dość oryginalnej, trzeba przyznać, nazwy. Półwysep ten nazywa się bowiem „Goła Zośka”. Pochodzenie nazwy nie jest do końca jasne. Istniej kilka legend, które próbują wyjaśnić tę zagadkę. Według jednej z nich nazwę swą półwysep wziął od imienia dziewczyny, która utopiła się w wodach Rospudy, próbując zepchnąć z mielizny swój sobótkowy wianek. Inna legenda mówi zaś o córce gajowego, która w 1812 roku podczas inwazji Francji na Rosję najpierw współpracowała z Francuzami, a później, zakochawszy się w przystojnym, rosyjskim oficerze, zdradziła Francuzów. Ci dowiedziawszy się o tym, powiesili biedną dziewczynę na jednym z drzew, znajdujących się na półwyspie, a silny wiatr rozerwał jej ubrania. Kolejna legenda, mówi o Napoleonie Bonapartym, który przejeżdżającym tędy ujrzał nie do końca ubraną dziewczynę o imieniu Zośka. Inną teorię na temat nazwy – zdecydowanie bardziej prozaiczną – miał Knut Olof Falk, słynny szwedzki slawista. Twierdził on, że Gołą Zośka nazywali rybacy wody z niewielką liczbą ryb.

Obecnie na półwyspie znajduje się pole biwakowe, a także domki letniskowe. W roku 2014 na wodzie w pobliżu półwyspu postawiono posąg przedstawiający nagą kobietę. Posąg został wykonany przez Waldemara Dziekońskiego – rzeźbiarza pochodzącego z Augustowa, a mieszkającego obecnie w Kanadzie, który przyjechał do Polski, specjalnie w celu wykonania figury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>