Szczecin i jego atrakcje

Szczecin to stolica województwa zachodniopomorskiego, którą zamieszkuje około 405 tysięcy osób. Miasto znane jest głównie z portu morskiego i stoczni remontowej. Położony nad jeziorem Dąbie i nad rzeką Odrą, a otoczony jest przez trzy puszcze, co niewątpliwie dodaje mu uroku. Jednak to nie wszystkie niespodzianki tego pięknego miasta, jednego z największych w Polsce. Na początek warto zapoznać się z historią miasta i jego zabytkami, które o niej świadczą. Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się na przełomie VII i VIII wieku, natomiast prawa miejskie Szczecin uzyskał w roku 1243. Miejsce to było targane wieloma zawirowaniami politycznymi, wyznaniowymi oraz wojennymi. Mimo to ciągle się rozwijało i powiększało swoje terytorium. Ówcześnie podzielone jest na dzielnice, a w każdej z nich można znaleźć wiele obiektów historycznych, które dziś służą za siedziby instytucji państwowych, ale nie tylko.

 

Będąc w Szczecinie nie sposób nie przejść lub przejechać się trasą zamkową, wybrać się na spacer po bulwarze, czy też odwiedzić Muzeum Techniki i Komunikacji. To ostatnie szczególnie przyciąga uwagę młodszych i starszych miłośników jazdy. Warto również wybrać się na wały Chrobrego, są to tarasy widokowe mające 500 m. długości, z którym rozlega się panorama na Odrę i port. By poczuć smak historii można skorzystać z przechadzki po podziemnych trasach, które są rekonstrukcjami schronów przeciwlotniczych z okresu II wojny światowej. Klimat jeszcze dawniejszych czasów można poczuć w Zamku Książąt Pomorskich, gdzie odbywają się nie tylko wystawy, ale także koncerty, festiwale, warsztaty, spektakle teatralne oraz spotkania z miłośnikami sztuki i literatury.

Atrakcji jest tak wiele, że koniecznie trzeba zapoznać się z bazą noclegową. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło "Szczecin noclegi meteor" lub szukając informacji w przewodnikach natrafi się na liczne miejsca noclegowe takie jak: hotele, hostele, kemping, apartamenty i prywatne kwatery. Lokalnego specjału jakim jest starka (staropolska wódka) można skosztować w szczecińskiej fabryce wódek. W mieście istnieje najstarsze kino na świecie, w którym pierwszy seans odbył się w 1909 roku. By obcować z przyrodą można wybrać się na wycieczkę do jednej z trzech otaczających miasto puszczy lub wybrać spacer po ogrodach różanych. Warto również skorzystać z okazji i przepłynąć się jednym ze statków pasażerskich, które wykonują rejsy po jeziorze i zatoce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>