Wetlina – centrum Bieszczad

Bieszczady to najpiękniejsze pasmo górskie w całej Polsce. Szczyty nie są tak okazałe, jak te w Tatrach, ale mają niepowtarzalny urok. Jest to najbardziej malowniczy i dziki zakątek, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Coraz więcej turystów przyjeżdża tutaj, aby nacieszyć oczy cudownymi widokami i odpocząć. Szukając miejsca na nocleg, warto zatrzymać się w Wetlinie. Ta piękna, turystyczna wioska to idealne miejsce na bazę wypadową w całe Bieszczady. Przepiękne krajobrazy i niezniszczona jeszcze przyroda dają możliwość wypoczynku przez cały rok. Baza noclegowa jak na tak małą wioskę naprawdę wygląda imponująco. Są schroniska, ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe, gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne i luksusowe apartamenty, a także kempingi i pola namiotowe [patrz ✑Meteor]. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jest wiele barów i miejsc, gdzie można smacznie zjeść. Są sklepiki i punkty z pamiątkami. U okolicznych gospodarzy można kupić swojski chleb, sery i jajka.

W Wetlinie jest kilka zabytków, które warto zobaczyć. Wprawdzie w czasie II wojny światowej wieś została niemal całkowicie zniszczona, ale podźwignęła się i dzisiaj stanowi jedno z najbardziej obleganych przez turystów miejsc, zwłaszcza w okresie letnim i jesiennym. Nie można być w Bieszczadach i nie wstąpić do Wetliny. Stąd swój początek biorą najważniejsze bieszczadzkie szlaki. Zapewniają doskonałe warunki do uprawiania czynnego wypoczynku. Dla bardziej leniwych ciekawą propozycją są wycieczki rowerowe, zbieranie grzybów i jagód. Masy powietrza napływające znad Niziny Węgierskiej sprawiają, że bieszczadzkie lata są bardzo upalne, a zimy mroźne i śnieżne. Wybierając się w góry, należy jednak pamiętać, że bieszczadzka aura potrafi być kapryśna. W jednej chwili świeci słońce, a za moment gęste chmury otulają górskie szczyty i połoniny, i raczą je rzęsistym deszczem. Trzeba pamiętać o odpowiednim stroju, aby przemierzając górskie szlaki nie dać się zaskoczyć pogodzie. Każdego, kto przyjeżdża w Bieszczady, ogarnia zdumienie i zachwyt, że są jeszcze takie miejsca, gdzie ingerencja człowieka jest naprawdę znikoma. Kiedy widzimy przed sobą rozległy widok na połoniny, mamy wrażenie, że stanęliśmy u wrót jakiejś tajemniczej, magicznej krainy. Tutaj można cieszyć się słońcem, pięknymi widokami i spokojem. Wetlina to ważne miejsce na mapie Bieszczad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>